Zasady profilaktyki logopedycznej dla rodziców

Opracowanie: Maria Dybka, Bożena Morawiec

Istnieje dziesięć zasad profilaktyki logopedycznej dla rodzica.
Uświadomienie rodzicom konieczności ich przestrzegania stanowi warunek niezbędny do realizacji celów profilaktyki logopedycznej. Wiadomo jest, że należy włączyć rodziców do wszelkich działań na rzecz dzieci.
      Oto wspomniane zasady:

1. Włącz się” się do świadomej i systematycznej obserwacji dziecka.
  2. Analizuj przyrost jego umiejętności językowo-komunikacyjnych, komunikacyjnych wypadku słabego przyrostu skontaktuj się z zaufanym specjalistą – lekarzem pediatrą, logopedą, nauczycielem.
  3. Zawsze mów zrozumiale do dziecka- bądź najlepszym przykładem starannej mowy i wymowy – ucz je powtarzać.
  4. Często nagradzaj dziecko – uśmiechem, gestem, słowem, ale tez wyznaczaj granice.
  5. Jak najwcześniej osłuchaj dziecko ze słowem czytanym – naucz je obcować z książkami i dbaj o nie.
  6. Często żartuj z dzieckiem, ucz je wyliczanek i prostych piosenek.
  7. Zapewnij dziecku wiele okazji do ruchu, zabawy i pracy twórczej – stwórz warunki do rysowania i malowania.
  8. Dbaj o odpowiednią dietę dziecka – zróżnicowaną, wzbogacona o witaminy, mikro-i makroelementy.
  9. W razie obserwowanych trudności rozwojowych, edukacyjnych dziecka pamiętaj o konsultacji z pedagogiem lub psychologiem.
  10. Szanuj indywidualność dziecka i ucz je samodzielności w każdej dziedzinie życia.

Rodzice są najważniejszymi dorosłymi osobami w życiu małego dziecka. Ich sposób mówienia będzie wpływał na cały proces rozwoju mowy u dziecka. Dlatego powinni świadomie organizować sytuacje służące inicjacjom słownym nie zawsze jednak rodzice SA tego świadomi, dlatego jako nauczyciele i wychowawcy stawiamy sobie za zadanie ich pedagogizacje w kwestii profilaktyki logopedycznej poprzez referaty, zebrania, wymianę doświadczeń. Musimy dostarczyć rodzicom podstawowej wiedzy z zakresu rozwoju mowy dziecka oraz pomagać w świadomym obserwowaniu umiejętności językowych ich dzieci.
      Skuteczna profilaktyka logopedyczna ma wzbudzić w rodzicach odpowiedzialności za stan mowy i wymowy własnej oraz dziecka, a z czasem powinna doprowadzić do przejęcia tej odpowiedzialności przez dziecko oraz eliminować fałszywe przekonania rodziców związane z rozwojem mowy dziecka.
      Założeniem niniejszego programu jest dzielenie rodzicom wsparcia w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych swego dziecka, obserwacji jego postępów oraz podjęciu decyzji o potrzebie interwencji specjalistycznej.
Rodzic jest niezbędnym ogniwem warunkującym skuteczność działań profilaktycznych.